Lasstorps koloniomrÄde vÀgrar att flytta

Striden mellan Lasstorps koloniförening och kommunen fortsÀtter. Nu uppmanar koloniföreningen kommunen att ha sina bulldozers i bÀsta skick.

Ordförande Urban Lundin berÀttar att det finns flera anledningar till varför koloniföreningens medlemmar inte vill flytta. MÄnga bor pÄ Norr och saknar bil. Dessutom tror mÄnga att lÀget vid Djulö ökar risken för pÄhÀlsningar.

Ordförande Urban Lundin berÀttar att det finns flera anledningar till varför koloniföreningens medlemmar inte vill flytta. MÄnga bor pÄ Norr och saknar bil. Dessutom tror mÄnga att lÀget vid Djulö ökar risken för pÄhÀlsningar.

Foto: Henrik Wising

Katrineholm2023-02-10 20:59

Katrineholms-Kuriren har tidigare berÀttat att samhÀllsbyggnadsförvaltningen har fÄtt i uppdrag att titta pÄ alternativa platser för ett koloniomrÄde, eftersom koloniomrÄdet i Lasstorp har problem med ett dike som svÀmmar över. Utredarna föreslÄr dÀrför att Lasstorps koloniomrÄde flyttas till Djulö.

Men det vill inte koloniföreningen. Nu sÀtter man ner foten ytterligare en gÄng.

PÄ styrelsens uppdrag har Urban Lundin, ordförande i föreningen och Leifgunnar WÄgenberg, vice ordförande, författat ett uttalande som skickats till kommunen, dÀr man protesterar mot kommunens planer att flytta Lasstorps koloniomrÄde.

"Vid ett möte den 21 januari 2023 blev det för första gÄngen tydligt utsagt att kommunen inte Àr villig att förhandla nÄgon alternativ lösning. Vi ska tvingas flytta", skriver de.

Men koloniföreningen tÀnker inte flytta godvilligt. "Vi flytt int!", skriver de.

Koloniföreningen anser inte att den har nÄgot ansvar för den situation som uppkommit. TvÀrtom.

"Kommunen har lagstadgad skyldighet att förhindra eller minska riskerna för översvÀmning. Men kommunen bryr sig inte ett dugg om detta", skriver Lundin och WÄgenberg.

Lundin och WÄgenberg avslutar uttalandet med orden "VÄr förening Àger inga bulldozers. Det gör dÀremot kommunen. SÄ vill man vrÀka oss, fÄr kommunen se till att deras bulldozers Àr i bÀsta skick."

– Vill kommunen flytta oss, fĂ„r de göra det med vĂ„ld, och dĂ„ kan en bulldozer komma vĂ€l till pass, förklarar Urban Lundin.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!