Wahlund rasar mot Trafikverket efter usel grusväg

Nu får det vara nog. Björn Wahlund (L) ryter ifrån då han har tröttnat på den dåliga grusvägen mellan Vrå fornby och Lerbo kyrka. "Hålen slår sönder allt från fälgar till hjullager. Det är ett hån mot oss som bor här ute", säger han upprört.

Björn Wahlund rasar mot Trafikverket efter det dåliga skicket på grusvägen mellan Vrå fornby och Lerbo kyrka.

Björn Wahlund rasar mot Trafikverket efter det dåliga skicket på grusvägen mellan Vrå fornby och Lerbo kyrka.

Foto: Jimmy Persson

Katrineholm2023-09-01 18:02

I början av maj kunde Katrineholms-Kuriren rapportera om Esbjörn Käll som kört sönder sin bil på grusvägen mellan Vrå fornby och Lerbo kyrka. Flera reparationsarbeten av bilen hade avlöst varandra och summan för att laga den uppgick till 15 000 kronor. 

– Förra året bytte jag stötdämpare för 5 000 kronor och i år har jag lagat hela framvagnen för 10 000 kronor. Det bara skramlade och verkstaden frågade till och med var jag bodde någonstans. Nya bilar är ännu vekare än de gamla, sa Esbjörn Käll till Kuriren då. 

Trafikverket svarade med att den dåliga vägen berodde på tjällossning och att hålen skulle lagas. Men det höll inte länge. Redan i juni var det nya hål på vägen, vittnar Björn Wahlund om, Liberalernas gruppledare. Han bor i Lerbo och använder vägen nästintill dagligdags. 

– Trafikverket kan säkert skylla på de stora regnmängderna som har fallit, men i juni föll det inte några millimeter regn här. Trots det var det gropar. Du kan åka 100 meter, sedan kommer ett gäng med hål. Så håller det på, säger Björn Wahlund. 

Han vittnar, likt Esbjörn Käll, om att bilarna tar stor skada på grund av hålen. 

– Hålen slår sönder allt från fälgar till hjullager. Det är ett hån mot oss som bor här ute att år efter år ha de här vägarna att transporteras på. Problemet är stadigvarande under hela året, men när snön kommer är det ännu värre. Även småvägarna behöver underhållas löpande.

Peter Miinalainen, projektledare för vägunderhåll på Trafikverket, säger att det är den senaste tidens regn som har gjort vägen gropig. 

– På grund av väder och annat så slår det upp hål, främst vid allén, så vi kommer att åtgärda den här vägen nästa vecka. Grusvägarna tar stryk av regnet och då måste vi ut igen och hyvla dem. Även om man precis har gjort det kan det behövas igen. Vi har varit runt på alla grusvägar. En del har klarat sig bättre, men nästan alla har varit underkända, säger Peter Miinalainen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!