Inspirerade av välgörenhetsgruppen Familjehjälpen i Katrineholm bestämde sig Sara Hallinder och Jessica Tallklint Lundquist att starta motsvarande i Flen. På bara några dagar har Facebookgruppen fått över 220 medlemmar och i flödet kan man se hur föremål byter ägare.
Initiativtagarna känner inte varandra sedan tidigare men fann varandra i en diskussionstråd i Katrineholmsgruppen och upplever att de delar visionen om att skapa ett varmare och mer hjälpsamt klimat.
– Vi vill skapa en vi-känsla som kan sprida sig i hela kommunen, även utanför gruppen. Förhoppningen är att man inte ska vara rädd för att be om hjälp, säger Tallklint Lundquist.
Hon tror att det kan finnas ett extra stigma kring att be om hjälp eftersom kommunen är liten och att "alla känner alla".
– Men det ska inte vara något konstigt att ge och få hjälp. Och har man något man inte behöver som någon annan har behov av så kanske man kan skänka det. Vill få igång det här tänket, säger hon.
Även om behovet kan bli extra tydligt kring jul är tanken att verksamheten ska vara aktiv året om. Förhoppningen är att hitta en lokal och företag som vill bidra. I Katrineholm förmedlas gåvorna genom de ansvariga. Det är planen även i Flen, men än så länge sker kontakterna i Facebookgruppen.
– Det är fritt fram att höra av sig i gruppen och om man vill går det jättebra att skicka privata meddelanden till oss så kan vi förmedla kontakten, säger Hallinder.