VVK hade chansen att skaffa sig ett bra utgångsläge i SM-kvarten mot Lund. Det blev seger i första set, men setbollarna i både andra och tredje set slarvades bord.
Därför är det fördel Lund när kvartsfinalserien vänder söderut med dubbelmöten i Skåne.
För VVK väntar två resor till säsongens längsta bortamatcher. Totalt handlar det om 205 mil onsdag och lördag där VVK måste vinna minst en av dem för att ha en chans att gå vidare till SM-semi.
– Det är klart att jag är ordentligt besviken efter förlusten i Sporthallen i lördags. Men det är fortfarande bäst av fem matcher och vi har bara spelat en, säger VVK-coachen Lukas Karlsson.
Aidan Saladana gjorde sin kanske bästa match i VVK-tröjan. Kalle Bergström hade sina toppar. Precis som alla andra VVK-spelare. Men, de var för ensamma när det lyckades, kollektivet fick inte hop det mot ett Lund där August Borna fick briljera alldeles för mycket.
– Vi har vunnit i Lund förut och ska göra det igen genom bättre servar, bättre blockspel och ett lag där alla når en annan nivå, säger Lukas.
– Det var små marginaler senaste, det brukar vara små marginaler när vi möter Lund. Jag kan bara hoppas att de faller över till vår fördel så att vi utjämnar kvartsfinalserien till 1–1 på onsdagen, säger Lukas.