Vingåker skakade serieledarna: "Det känns surt"

Sollentuna hade bara tappat tre set under hösten innan mötet mot Vingåker. Nu förlorade man två i en och samma match. Vingåker förlorade bortamötet med 2–3 efter en kämpainsats.

Jordan Power (nummer tio) var en av de bättre i VVK på planen i går. Han gjorde15 poäng. Tomasz Mroz (nummer elva) hade chans att nå en milstolpe vad gäller servess men misslyckades. Han svarade i varje fall för 16 av lagets poäng

Jordan Power (nummer tio) var en av de bättre i VVK på planen i går. Han gjorde15 poäng. Tomasz Mroz (nummer elva) hade chans att nå en milstolpe vad gäller servess men misslyckades. Han svarade i varje fall för 16 av lagets poäng

Foto: Ulrika Gustafzon Cummings

Volleyboll2020-12-19 19:42

– Vi gav oss fan på att vi skulle spräcka deras svit så här innan juluppehållet. Och vi är nära, men det räcker inte riktigt, säger Vingåkerstränaren Lucas Karlsson.

Det var helt klart ingen lätt uppgift Vingåker hade framför sig i Sollentuna under lördagskvällen. Hemmalaget hade en fin svit i elitserien med elva vinster och enbart tre setförluster bakom sig under hösten, en mot just VVK.

Men precis som på hemmaplan för några veckor sedan så bet Vingåker ifrån. Sollentuna vann det första setet med 25–21, men Vingåker tog hem det andra med 25–22. 

Även det tredje setet blev jämnt. VVK drog några gånger ifrån till en trepoängsledning, men hemmalaget jobbade sig i kapp. Vingåker hade även två setbollar, men missade båda.  

När laget fick chansen igen så vann man (27–25).

– Första set är vi bra med i början, men tappar lite på slutet. Andra och tredje är det jämnt i stort sett hela vägen men så avgör vi mot slutet, säger tränaren.

Vad var det som avgjorde i de seten? Jag såg att ni avgjorde det tredje setet med två blockar.

– Stämmer, vårt block- och försvarsspel var väldigt bra i dag. Och sedan var vi orädda. Vi vågade mycket i dag och det betalar av sig.

Fjärde setet blev jämnt även det tills Sollentuna mot slutet vann tre bollar i rad och gick upp i en 22–17-ledning och det försprånget tappade man inte. Det blev till slut setvinst med 25–20.

I det avgörande femte set hade hemmalaget fått upp ångan och tog snabbt fyra raka poäng. Ett par timeouter hjälpte inte utan hemmalaget kunde vinna med 15–5.

– Ja, det rann iväg där lite i det fjärde setet och då blev det tufft för oss. Och sedan hade de bra energi med sig in i det avgörande setet och då gick det som det gick även där. Vi får med oss en poäng i varje fall och det får vi glädja oss åt lite, säger Lucas men erkänner att det så här minuterna efter matchen inte känns så bra.

– Det känns väldigt surt, men vi får vara nöjda. 

Är det någon spelare du vill framhålla?

– Egentligen alla, alla gör en väldigt, väldigt bra jobb. Vi visar att vi har en otroligt hög nivå i oss om spelet stämmer, men det är fortfarande lite att jobba på. 

Nu väntar en lång spelledighet för Vingåker. Serien drar inte igång förrän den 6 januari. Då väntar landslagsläger bland annat för VVK:s spelande tränare Dardan Lushtaku.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!