För två år sedan arrangerades också RM i Nyhemshallen. Då var det flickor 15 år. Den här gången är det P15 och det är den första omgången som spelas och fem lag kommer till spel.
Utöver KIF är det KFUM Örebro, Stockholmslaget Tureberg samt mer långväga KFUM Sundsvall och Antnäs från Luleå.
KIF-laget, som inleder mot Örebro redan på fredagskvällen, coachas av Jesper Nyberg och Stojadin "Janne" Panic.
Gruppvinnaren är direktkvalificerad för den tredje omgången i riksmästerskapet, alla de övriga lagen får chansen att ta sig dit – men via kvalomgång två.
Det har också varit årsmöte i KIF, där Uffe Wedberg lämnade ordförandeposten efter ett år – i den senaste sejouren ska sägas. Det var ju Uffe som var med och startade föreningen för drygt 40 år sedan.
Valberedningen hittade dock ingen ny ordförande, så den platsen är vakant i föreningen med 251 medlemmar och som redovisar ett bra plusresultat för senaste året. Till nya styrelseledamöter valdes Magnus Moström, Linda Sanderberg och Stefan Dajic, medan Helena Högbacke, Andreas Karlsson och Olle Hjälm blev omvalda.