Tränaren Anna Frössevis häst har gjort enorma framsteg. Men att starta på V75 tidigare i vintras var ett misstag. Det var för tidigt.
Men på de mindre banorna har det gått desto bättre. Senaste segern, den andra på sex starter, kom på Färjestad med Sofia Adolfsson i sulkyn.
– Sofia är en duktig montéryttare som erbjöd sig att värma Esprit d´Inverne inför ett lopp. De fann varandra direkt, berättar Anna Frössevi.
Så till sista loppet på Färjestad i måndags var det de två som startade i kvällens sista lopp. Det började sådär och ekipaget hamnade i dödens, bakom ledande Dats Pepito. Men på upploppet var de ändå starkast i loppet över 2 140 meter, vann med en halv längd till oddset 4,79.
– Hästen var oplacerad i de fem föregående starterna. Nu blev det en desto roligare kväll, säger Anna.