Tillsammans med mamma Anna Frössevi Ericsson har hon en helg bakom sig där allt gick i dur.
På Rättvikstravet sprang nämligen familjens 4-årige valack, Espirit DÍnverne in på tredje plats i ett riktstotolopp och då var givetvis Elin med mamma och skötte allt runt omkring hästen.
Egentligen är det ponnytrav som gäller för Elin än så länge, men familjehästen tränar hon och kör varje vecka.
– Det är roligare att köra stor häst för då går det liksom lite fortare, säger Elin.
Som kusk får hon dock hålla till godo med ponnylopp och framförallt då tillsammans med 9-årige Znarv.
– Vi har gjort tre lopp tillsammans och varit på prispallen alla tre gångerna, som etta, tvåa och trea, berättar Elin som på lördag tar plats i sulkyn bakom Znarv igen.
– Vi ska tävla på Färjestad och jag hoppas vara med långt framme igen, säger 14-åringen som går i åttonde klass på Slottsskolan i Vingåker.
Efter grundskolestudierna har hon klart för sig vad hon vill.
– En plats på travgymnasiet i Karlstad är målet för mig och om någon vecka åker jag till Värmland för att bekanta mig med skola och boende.
Att skaffa körlicens bakom stor häst är också ett delmål och det får hon tillfälle att göra när hon fyllt 15 år.
– Jag älskar trav och hästar och vill gärna skapa en framtid inom sporten, uppger Elin som drömmer om en framtid som montéryttare, i sadel på travbanan.
– Tävlandet i sulky bakom en stor häst ser alltför riskabelt ut, säger hon.