– Det gick bra till slut, konstaterade Edvin Moberg efter de fem serierna.
I en långdragen finalomgång fick han dock hålla till godo med en bronsplats.
Under dagarna två fick Moberg bästa möjliga support.
Sambon Isabella Karlsson och treårige sonen Arthur fanns på plats för att ge pappa Edvin stöd och sonen såg till att ge Edvin lyckosparkar i baken inför skjutserierna.
I grundomgångarna missade Edvin bara sju duvor av 125.
Vilken gång i ordningen som Oppunda Jaktskytteklubb stod som värd för en GP-tävling hade tävlingsledaren Kurt Thunberg ingen direkt koll på.
– Men med tanke på att verksamheten i föreningen pågått i 170 år så lär det väl handla om åtskilliga tävlingar för de bästa skyttarna i landet, funderade Thunberg samtidigt som han visade upp en jubileumskylt i klubbhuset där föreningens grundare fanns namngivna.
– Idel ädel adliga namn, fastslog Thunberg och noterade att Oppunda Jaktskytteklubb en gång i tiden startade sin verksamhet i ett område vid Stalls Backe.
Dammängen var varit föreningsadressen under många år och stortävlingarna har avlöst varandra under årens lopp.
– Vi har gott rykte som arrangör och det beror på alla ideella krafter som finns inom klubben, berättade Thunberg samtidigt som han blickade mot personalen i köksregionen.
– Vi har lagat pyttipanna för 60 personer och så har vi gjort i ordning massor av smörgåsar, uppgav Ewa Andersson som hade hjälp av Carina Johansson och Jenny Karlkvist.