Svår bana i SM

Det var en svår bana som Emma Kåbring och de andra tog sig an under SM-tävlingarna i Borås.

Ridsport2015-02-13 19:34

Emma Kåbring, som är uppväxt i Sköldinge, och hästen High Felipe kom på en 14:e plats vid SM i hästhoppning Borås.

– Det var en svår runda i dag, det var kanske inte den bästa rundan, men ändå helt okej, säger Emma strax efter att tävlingen är avklarad.

Hon hade totalt 16 fel, 12 under fredagens final och 4 i torsdagens kval.

– Det var små detaljer som gjorde att hindrena trillade, det är väldigt små marginaler men jag fick ändå en bra runda.

Det var 26 ekipage som kom till start i finalen. Vann gjorde Halmstads FK:s Amanda Ericsson på hästen Crimson.

Tävlingarna fortsätter nu i Borås med grand prix-final på söndag. I och med fredagens resultat är Emma klar för final med High Felipe. Men Emma vill även få med Thelma på tåget och därför deltar hon i dagens kval. Klarar hon att ta sig vidare har Emma möjlighet att välja den hästen som känns bäst för dagen.

– Just nu känns de ganska likvärdiga, tidigare har jag haft mest framgångar med High Felipe, men även Thelma har en bra form just nu, hälsar Emma.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om