– Vardagen i Chelsea är förhållandevis bra om man kollar på hela damfotbollsvärlden, men det är klart att det finns saker att förbättra, sa målvakten.
Halv tio på morgonen ska spelarna senast vara på plats på anläggningen. Vill man äta frukost får man se till att vara på plats tidigare än så för att hinna till dagens första möte, som startar klockan tio.
Klockan elva drar dagens träning i gång och där på plats finns det, förutom ordinarie tränare, en till två heltidsanställda sjukgymnaster, en läkare, en massageterapeut och en fystränare. Spelarna har också tillgång till idrottspsykolog på anläggningen.
– Sen är det rätt häftigt för att vi har dataanalytiker, ett team, som jobbar med analys av både motståndare och en själv. Så där kan man lära sig massor. Dessutom har jag alltid två målvakttränare tillgängliga, berättade Hedvig Lindahl.
Alla spelare får sina kläder tvättade av klubben, men damerna har än så länge bara ett litet gym, vilket målvakten inte är jättenöjd med. Samtidigt är hon glad för att klubben redan nu ligger i framkant när det kommer till att försörja damspelare.
– Nu har det blivit klart att alla som spelar i damlagen, även de sämsta, i Chelsea ska kunna försörja sig på fotbollen.
Fram till maj nästa år har hon kontrakt med Chelsea, men sedan vet hon inte riktigt vad som händer.
– Vi får se. Men jag trivs bra här just nu, sa hon.