Det syntes omgående att Värmdö kom till den här matchen med föresatsen att låta Värmbol föra spelet och ha bollen mest. Stockholmarna säkrade bakåt och lirade med en låg fyrbackslinje och två defensiva mittfältare som säkrade bakåt. Men laget visade sig också vara ett mycket kvickt i omställningarna.
Det fick VFC erfara efter bara sex minuter. Då hade VFC skapat ett par halvchanser, då plötsligt det öppnade sig ett läge för en omställning. Snabbe Jonas Desai tog vara på chansen och plötsligt var det 0–1.
Hemmalaget fortsatte att föra spelet och ett tag kändes det som om bollinnehavet låg någonstans kring 70–30 i VFC:s favör. Tanken var säkert att hålla i bollen på mittplanen och locka upp Värmdö. Men den taktiken höll inte, då det var VFC som blev mest otåligt och till slut skickade upp en meningslös långboll.
Därför var det så förlösande när David Strömgren i 25:e minuten gjorde en rush på högerkanten och spelade in snett bakåt till Valon Rashiti som tog emot, fintade en back och lade bollen i målvaktens högra hörn. 1–1 och mycket rättvist.
Efter målet jämnade spelet ut sig en aning, men så mycket mer hände inte förutom att planen blev allt svårare att bemästra i halkan.
Första tio-tolv minuterna av andra halvlek har VFC tre-fyra halvchanser som inte vill gå in och plötsligt ur ingenting fick Värmdö ett öppet läge, men VFC:s målvakt för dagen, Rasmus Karlsson, gjorde en strålande fotparad. Sedan gick det bara fem minuter innan Valon Rashiti skapade sig ett läge efter en hörna och sköt 2–1 i målvaktens långa hörn.
Men Värmdö behöver bara två minuter på sig för att kvittera genom Oumar Taure och så stod matchen och vägde igen.
‒Nu är det snart bara tio minuter kvar och då är vi sårbara, vi har släppt många matcher sista tio, informerade en av Värmdös avbytare då han joggade förbi under ett spelavbrott.
Och så rätt han fick.
Sista tio blev en kavalkad av chanser, där Emil Olsson efter 88 minuter hade den absolut bästa chansen, från fem meter sköt han två meter över. Sedan hade Valon Rashiti chansen att bli matchvinnare med sitt tredje mål då han 20 sekunder före slutet fick en dubbelchans, men målvakten gjorde en dubbelräddning.
Då ska man också komma ihåg att Värmdö hade ett fräsande skott alldeles utanför krysset i 91:a minuten. Så 2–2 kändes ändå inte så tokigt.
I VFC slet alla förtjänstfullt på den tunga planen. Slitvargarna på mittfältet David Strömgren, Martin Lindgren och Anton Blomgren förtjänar extra beröm liksom tvåmålsskytten Valon Rashiti som kommer i gång mer och mer. Kan han bara bli lite snabbare vid igångsättandet av sina finter kommer han att fira ännu större triumfer. Nu har han en tendens att vänta in motspelaren och det har man inte tid med i division 2.