GKKG kom tvåa i Halmstad

GK Katrineholmsgymnasterna tog en meriterande andraplats i helgens tävlingar i Halmstad. Tävlingen som kallas Rikstrean är den tredje högst rankade "divisionen" i Sverige och att komma tvåa var en stor framgång för laget.

Zandra Johansson, Emelie Rudin, Moa Strandberg, Ebba Melin, Alva Tvedberg, Gabriella Eriksson, Hanna Carlsson, Tuva Tolbäcken, Rebecca Nilsson, Lotta Nilsson. Nedre raden från vänster: Wilma Malmsten, Ebba Lindgren, Elin Sollenberg, Tilde Pettersson, Sofia Egertz. Foto: Privat

Zandra Johansson, Emelie Rudin, Moa Strandberg, Ebba Melin, Alva Tvedberg, Gabriella Eriksson, Hanna Carlsson, Tuva Tolbäcken, Rebecca Nilsson, Lotta Nilsson. Nedre raden från vänster: Wilma Malmsten, Ebba Lindgren, Elin Sollenberg, Tilde Pettersson, Sofia Egertz. Foto: Privat

Foto: Privat

Övrigt2018-03-22 18:00

Gymnastikförbundet har tagit till sig lite av den kritik som förekommit om att allmänheten inte riktigt förstår hur sporten delas in i olika klasser. Därför har man likt andra lagsporter infört ett divisionsliknande system där Riksettan är den högsta och bästa divisionen. Riksåttan är den lägsta divisionen och GKKG har placerats i Rikstrean.

När då GKKG, på en av årets varmaste dagar, placerade sig som tvåa efter suveräna Varbergs IF var det en prestation, inte bara placeringsmässigt utan även rent sportsligt.

– Det var fruktansvärt varmt i den pingishall som vi tävlade i och det fanns knappt någon luft. Tjejerna som inte tävlade var tvingade att gå ut och andas medan de andra tävlade och på så sätt blev det inte så bra stämning som det hade kunnat vara, berättar Lotta Nilsson.

Men tävlingsmässigt kunde knappast ha gått bättre för GKKG.

– Alla tjejerna gjorde det bästa de kunde och jag tror att det var vår jämnhet som firade triumfer i alla de tre grenarna, berättar Lotta Nilsson.

Nu är vårtävlingen avklarad och det återstår en hösttävling i Rikstrean. Men under hela juni kör gänget på och finslipar formen inför hösten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!