Tolv gånger sex meter mäter den egenspolade isplanen på bakgården upp. När det blev kallt efter nyår började pappan, Christian Eriksson, att spola och några dagar senare låg isen klar för användning. En solig februarieftermiddag åker familjens tre barn, Olle, 11, Hugo, 9, och Elsa Carlsson, 6, skridskor. Hugo och Olle Carlsson övar ishockey och varvar skott och passningar, medan Elsa Carlsson gör piruett efter piruett samtidigt som hon parerar puckar och snabbåkande bröder.
– Barnen har frågat efter isen sedan november och nu när den ligger är de ute och åker så gott som varje dag efter skolan. Nu önskar vi bara att vintern vore längre, berättar Christian Eriksson.
Det är andra året i rad som familjen har sin egen isbana på tomten. Idén fick Christian Eriksson efter att ha sett en annons på sociala medier.
– Det såldes som ett paket, med sarg och en matta (som en tjockare presenning) som blir som en ram som man fyller upp. Det går åt en hel del vatten, men att köpa syntetisk is var mycket dyrare, berättar han.
Beslutet att testa var lätt att fatta. Barnen tränar ishockey och konståkning och föräldrarna är engagerade i Katrineholm hockey. Christian Eriksson är ungdomsansvarig och mamman, Terese Carlsson, sitter i föreningens styrelse.
– Att vi valde att spola upp is i år också var självklart när vi sett hur välanvänd den blev. Barnen väljer att vara utomhus och röra på sig när vi har möjligheten här hemma. Det är jätteroligt, säger Terese Carlsson.
Familjen tillbringar många kvällar i ishallen – i samband med träning, match eller möten. Utöver det kollas det en hel del på både ishockey och fotboll på tv:n hemma och under sommarhalvåret spelas det fotboll.
– Vi vill uppmuntra dubbelidrottande. Man märker att de mår bra av idrotten. Dels får de mer tid med kompisarna och så är de sällan sjuka, berättar Terese Carlsson.
Att kunna öva mer på sin sport hemma tycker alla tre barn är en fördel.
– Jag tycker att det märks att man blir bättre, säger Hugo Carlsson som nästan alltid tränar tillsammans med storebrorsan Olle Carlsson.
Han siktar i sin tur på att bli hockeyproffs i framtiden och uppskattar varje sekund extra på is, även om han också är noga med träningen "off ice".
– Det blir lite fys innan isträningen och sedan brukar jag och några till stretcha efteråt, förklarar Olle Carlsson.
Elsa Carlsson tycker att piruetterna är roligast med konståkningen hittills. Även om hon är väldigt glad över isen på gården har hon ett önskemål åt sina föräldrar:
– Jag tycker att vi borde köpa en hel ishall!