Anthony Vu trotsade sjukdomen – klar för EM-final

Efter fyra intensiva matcher är Katrineholms karatestjärna Anthony Vu nu klar för EM-final i Bielsko-Biala, Polen.
På söndag smäller det.
– Han har sparat den bästa katan till finalen, säger pappa och tränaren Jackie Vu.

Anthony Vu är klar för EM-final.

Anthony Vu är klar för EM-final.

Foto: Jackie Vu

Karate2025-02-07 16:04

Trots en tuff uppladdning, där sjukdom ställt till det för Anthony Vu under hela veckan, är 18-åringen optimistisk inför finalen på söndag.

– Jag var lite orolig inför tävlingen. Jag har inte kunnat ladda upp som jag brukar och mest tagit det lugnt. Men det gick ändå bra att ta sig till final, säger Anthony Vu.

Anthony Vu, som i oktober blev juniorvärldsmästare i karategrenen kata, gick in i slutspelet som seedad. Där säkrade han tre övertygande vinster, inklusive en kvartsfinalseger mot Europafemman i seniorklassen, innan han mötte världstvåan Lucas Hoffmann från Frankrike i semifinalen.

Anthony Vu lyckades vinna den matchen med 1,5 poäng och är nu klar för final mot italienaren och världsettan Polsinelli Guido.

– Det känns jättekul. Jag kände mig väldigt trött i kroppen och hade svårt att slappna av, men när jag körde så släppte det. Jag vann med ganska stor marginal till slut, berättar han.

Katrineholmaren, som vann mot italienaren för två år sedan, hinner nu vila inför den avgörande EM-finalen på söndag.

– Jag ska ta det lugnt de här dagarna och försöka vila huvudet och kroppen. Inte tänka så mycket på finalen förrän det är dags.

Tränaren Jackie Vu, som även är Anthonys pappa, tror på goda chanser inför finalen. 

– Ingenting är omöjligt. Givetvis har han stora chanser i finalen. Det märks att han inte har kunnat trycka på ordentligt, men han har en stabil teknik och har gjort det jättebra. Han har sparat den bästa katan till finalen, säger Jackie Vu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!