Kernen kör på – med 20 000 extra

Katrineholmskillen Dennis Kernen, som numera paddlar för Nyköpings KK, fick ett fint tillskott i den framtida satsningen i form av 20 000 kronor från Kurt och Ingegärd Lindgrens fond.

Dennis Kernen med sitt diplom.

Dennis Kernen med sitt diplom.

Foto: Tomas Larsson

Kanot2020-04-19 10:34

– Jättekul! Vi i NKK är lyckligt lottade som har väldigt bra stöd från klubben, men ett sådant här stipendium kan komma jättebra till pass för att skaffa nytt material, säger Dennis Kernen.

Givetvis är inget sig likt för Dennis denna coronavår och det gäller verkligen att gräva djupt för att hitta internationella mål bort i horisonten för landslagspaddlaren.

– Det enda som inte redan är inställt är VM för icke OS-distanser i september och det finns förhoppningar att de ska utöka även med disciplinerna som skulle med i OS. Men vi får se om VM kan köras och hur det blir med den svenska säsongen. Vi kör på!

Karta: Nyköping
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!