Dennis Kernen till VM-final efter övertygande heatseger

Förra KKK:aren Dennis Kernen fick bästa tänkbara start på VM i Köpenhamn. Den första finalen säkrades på K2 1 000 meter genom heatseger.

Dennis Kernen med sitt färska brons från U23-VM i samband med en uppvaktning i Nyköping i förra veckan. På torsdagen blev det heatseger och en finalplats redan i första loppet i VM i Köpenhamn.

Dennis Kernen med sitt färska brons från U23-VM i samband med en uppvaktning i Nyköping i förra veckan. På torsdagen blev det heatseger och en finalplats redan i första loppet i VM i Köpenhamn.

Foto: Tomas Larsson

Kanot2021-09-16 14:33

Debutanten på seniormästerskapet visade bra form med ett brons på K1 500 meter på U23-VM i portugisiska Marimor nyligen.

Och formen tycks konserverad. På torsdagen gjorde inte Dennis bara debut på VM, det var hans första mästerskapslopp tillsammans med Martin Nathell, Örkelljunga, också på K2 1 000 meter.

– Båda är kompetenta 1 000-meterspaddlare. Men vi visste ju inte riktigt hur de skulle fungera ihop, säger förbundskaptenen Per-Erik ”Peken” Rönnestrand.

Nu behöver ingen tvivla. Från bana 4 hade Dennis och Martin bra kontroll på fältet och paddlade hem segern i kvalheatet.

– De synkade bra ihop och gav en försmak på vad de kan göra i finalen, säger "Peken".

Tidsmässigt gick det första kvalheatet drygt tre sekunder snabbare.

– Men tiderna säger inte allt. Killarna gav en indikation och jag vet vad de kan leverera, säger "Peken".

Genom att säkra en finalplats direkt slipper Dennis/Martin ta omvägen via semifinal och får ett lugnare schema på fredagen. Det blir minst ett, mera troligt två, heat. I K2 500 meter är det bara heatsegraren som tar en direktplats till final. De som placerar sig på plats två till sju får paddla semi. Både försök och semi avgörs på fredagen.

– Den uppgiften blir tuffare. Då kan det vara skönt att slippa en 1 000-meterssemi däremellan, säger "Peken".

Även Anton Andersson, den andre förre KKK:aren, var i vattnet på torsdagen för att köra K4 500 meter. Den svenska båten fick en dålig start och slutade sist. Men bara heatsegrande Serbien är finalklart, alla övriga får paddla semifinal på fredagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!