Tuff kamp om tredjeplatserna

I både grupp A och grupp B var det en spännande sista omgång där det avgjordes vilket lag som skulle den tredje slutspelsplatsen.

Foto:

Inomhusfotboll2015-12-21 21:15

Björkvik tog den sista slutspelsplatsen i grupp B och detsamma gjorde Hälleforsnäs i grupp A i Speceritjänst cup.

Det var två matcher som var intressanta när grupp A och grupp B spelade den sista omgången. Björkvik (division 6) hade en poäng medan Baggetorp (division 7) inte hade några. De båda lagen möttes i den första matchen i Duveholmshallen på måndagskvällen.

Det tog ett tag innan det första målet kom. Björkvik radade upp några riktigt fina chanser men målvakten i Baggetorp stod för ett par fina parader. Men Erik Lilja överlistade honom genom att slå in sin egen retur. Strax därpå nickade Konrad Jonasson in 2–0. Han satte pannan till efter ett väl avvägt inkast. Då tog Baggetorp sin enda bonusstraff och det var reducerat. Innan paus utökade Björkvik och såg ut att ta den tredje och sista slutspelsplatsen.

Men då kom Baggetorp tillbaka initiativet och kunde göra 2–3. Men närmare en så kom inte division 7-laget utan Björkvik tog sig vidare.

I gruppfinalen mellan VFC och Malmköpings juniorer (räknas som division 7) blev det ett riktigt målkalas. VFC vann med 10–1. MIF lyckades bara få in en av sina fem bonusstraffar, mycket på grund av en storspelande Alexander Juhlin i VFC-målet. Han räddade tre av straffarna medan en sköts över.

I grupp A var det en direkt avgörande match mellan Tisnarbro och Hälleforsnäs om tredjeplatsen, Båda hade noll poäng där Tisnarbro hade något bättre målskillnad. Hälleforsnäs gick upp i en 3–1-ledning och kunde sedan hålla undan och vinna med 5–3 och var därmed vidare till åttondelsfinalen.

Gruppfinalen mellan Flens IF Södra och KAIK slutade 6-2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!