I vintras fick den förra KSK-aren till en perfekt stöt i Sätrahallen och förbättrade sitt personbästa med över en meter.
Det rekordet blev dock inte särskilt gammalt. Vid Europacupen i Kroatien förbättrade hon det till 17.39 – det femte bästa resultatet av en kvinnlig svensk kulstötare genom tiderna.
Men inte heller det rekordet stod sig särskilt länge. Ja, det höll bara en vecka. För när Viking throwing tour hade sin premiär i samband med Vårkastet i Bålsta slog Sara, som numer bor i Falun och tävlar för Stockholmsklubben Spårvägen, till igen.
Det blev en imponerande serie där alla fyra godkända stötarna landade över 17 meter. I sin andra stöt presterade Sara 17.48, nio centimeter bättre än tidigare.
Nu räckte det inte för att avancera på tidernas bästa lista. Men det är nog bara en tidsfråga och kanske kan hon klättra till en tredjeplats redan om ett par veckor när touren fortsätter med tävling i Södertälje på nationaldagen. Men då krävs det att hon förbättrar sitt personrekord med fyra centimeter till.