VFC fick positivt kvitto efter 2–1-seger

VFC fick ett tidigt positivt kvitto efter 2–1-segern mot division 3-kollegan Viljan: "Vi har många hot i djupled".

Kim Ekberg var ett ständigt hot mot Viljanmålet i lördagens träningsmatch.

Kim Ekberg var ett ständigt hot mot Viljanmålet i lördagens träningsmatch.

Foto: Anders Göransson

Fotboll2023-02-18 18:31

Det var visserligen Viljan som ägde mest boll inledningsvis. Ett stabilt och tryggt VFC-försvar, där nyförvärvet Abdihakin Mahamud från Hälleforsnäs fick spela sin första match från start och gjorde det bra som mittback, inte släppte till någonting.

Då var Värmbols omställningar desto vassare och framför allt Kim Ekberg, ny från KSK, hade flera heta avslut.

– Det känns som att vi har fler hot i djupled än på länge. Framför allt genom Kim, men också Joel Puman, Viktor Broström och Morgan Asplund, säger spelande VFC-tränaren Niklas Rautiainen, som valde att stanna på bänken mot Viljan.

Just Morgan kom att avgöra matchen i andra halvlek efter 0–0 i paus. Han gjorde första 1–0 och efter Viljans kvittering även VFC:s segermål.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!