SM-final i rally i farozonen

Om drygt två veckor är det tänkt att finalen av rally-SM ska avgöras i Katrineholm.
Medlemmarna i arrangerande KMK har redan lagt ner hundratals arbetstimmar för att genomföra finalen.
Men det kan vara ett arbete helt i onödan.

Bilsport2009-09-23 05:00


Något tillstånd för tävlingen är nämligen ännu inte utfärdat.
– Frustrerande, fastslår Crister Nystrand som fungerar som koordinator för tävlingen.
– Vi riskerar att förlora flera hundra tusen kronor om vi inte får tillståndet i tid, fortsätter han.
KMK fick ett muntligt avslag om tillstånd måndagen den 15 september och under den gångna veckan har klubben kompletterat ansökan.
På tisdagsmorgonen fick länsstyrelsens handläggare Anita Helmersson i Nyköping kompletteringarna på sitt bord och nu är frågan om hon hinner behandla ärendet i tid.
Tävlingen, med start och mål på Lövåsen, ska avgöras den 10 oktober och normalt är handläggningstiden för denna typ av ärende cirka två månader.
– Men eftersom det här handlar om kompletteringar så ska det gå fortare, säger Anita Helmersson och berättar att hon skickat tillståndsansökan vidare till Vägverket och polisen.
– Vägverket har lovat att ge förtur till ärendet och den 29 september ska svaren från polisen och Vägverket finnas på mitt bord. Därefter börjar beslutsprocessen, uppger Helmersson.
Hennes förhoppning är att ett tillstånd i så fall ska vara klart i tid före tävlingen.
– Jag tror och hoppas att det inte ska behöva bli något mer strul. Vi vill verkligen genomföra tävlingen och det står ju mycket pengar på spel. Men just nu känns det som vi befinner oss i ett ekonomiskt vågspel, säger Crister Nystrand.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om