Tränarfrågan löst – nu har Carlsson skrivit på

I måndags kväll fick KVBS-tränaren Roger ”Gubben” Carlsson ta del av de nya spelarnamnen som klubbens sportgrupp just nu bearbetar. Carlsson blev nöjd med det han fick ta del av och signerade kontraktet som innebär att han leder KVBS i elitserien.

Sport2009-04-29 07:24

Därmed kan KVBS-ledningen pusta ut. Den mycket omtyckta tränaren fortsätter en säsong till och det ger också sportgruppen arbetsro.

– Nu när tränarfrågan är helt klar så underlättas vårt arbete när det gäller rekrytering av nya spelare, säger Jörgen Staf som är ytterst ansvarig för sportgruppen.

Vilka namn var det då som Carlsson fick presenterade för sig?

– Det kan jag tyvärr inte ge offentlighet åt ännu. Men om alla poletter faller på plats så kan det bli tal om kontraktsskrivning redan under onsdagen (läs i dag), säger Staf.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om