Mot seriespel ledda av gammal KVK-elit

KAIK:s unga damlag är redo för seriespel efter förra säsongens föreberedelser. Men Sebastian Markewall, som hade gjort en treårsplan för laget, har tackat för sig. Istället ska laget coachas av bland annat Maria Wallén.

Foto:

Sport2018-09-20 17:00

För ungefär ett år sedan stod det klart att Sebastian Markewall tagit över tränarrollen för KAIK:s flicklag i volleyboll. Då presenterade han en treårsplan, där fokus under det första året var förberedelser och teambuilding och andra året skulle laget vara redo för seriespel. Sedan dess har han efter ryggproblem gett över rodret till två gamla elitvolleyspelare från KVK – varav Maria Wallén är en av dem.

– Det var några år sedan jag spelade, det blev en naturlig paus när laget lades ned och så har jag varit föräldraledig. Sedan hade sugen till att komma tillbaka till volleyn vuxit till sig och när Peter Tillqvist frågade mig blev jag jätteglad, jag ville verkligen inte att volleybollen skulle dö ut här i staden, berättar Maria Wallén.

I mitten av augusti hade laget, som förra säsongen bestod av åtta till tio spelare, ett upptaktsmöte och efter det drog träningen i gång.

– Då träffade jag laget ordentligt första gången, vilket var väldigt roligt. Jag känner nästan alla från tidigare i och med att jag tränat dem när de var yngre.

Sedan dess har två Vingåkersspelare anslutit sig, vilket gjort truppen starkare. Trots detta hade givetvis ett par spelare till varit önskvärt.

– Målet för den här säsongen är att gå från ungdomsvolley till seniorspel. Tjejerna är mellan 17-20 år så det är ett naturligt steg, men det är inget man gör på några veckor, berättar Wallén.

Laget gör entré i damernas division 3, som med sina sammandrag passar både spelare och tränare bra på det praktiska planet.

– Det blir tre sammandrag i höst, varav det första är i Degerfors. Då möter vi två andra lag och slipper veckovisa matcher, samtidigt som vi spelar på riktigt och resultaten bokförs i tabell, vilket ger mer nerv. Det föll verkligen väl ut med de tidsramar vi har, berättar Maria Wallén.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!