Division 5
Vingåkers IF satte högsta fart och gick upp i en ledning med 4–0 i bortamatchen mot Eskilstuna Babylon IF men innan pausvilan reducerade hemmalaget två gånger om.
– Vi gjorde en fantastiskt bra första halv timme och det bäddade ju för segern. Det vi gjorde bra var att vi ställde om väldigt bra, sa tränaren Johan Cehlin.
I andra kom även 3–4 och då var det darrigt i VIF-lägret men laget tog sig samman och vann till slut med 4–6.
Målen för VIF: Johan Mejman 2, Alexander Gustafsson 2, Johannes Lundblad och Hannes Bergström.
Division 6
Tätt, hårda närkamper men inget gnäll tack vare en mycket bra Tobias Palm som domare. Så beskrev både Tisnarbro och Marsjö/Byle derbyt på Strandvallen.
I fjol möttes lagen också, då handlade det om division 7-spel. Nu är båda lagen i sexan, där Tisnarbro fått bästa starten. Marsjö/Byle skrällde visserligen senast med första segern mot Stigtomta. Men på söndagen var Tisnabro starkast.
– Vi skapade väl så många chanser, men satte dem ju inte. Det var den stora skillnaden, sa Jimmy Larsson i Marsjö/Byle.
Henrik Karlsson och Linus Doktare var målskyttar för Tisnarbro, där mittbacken Johan Eriksson var bäst. I M/B däremot lyfte sig ingen mer än någon annan.
Björkviks IF förlorade bortamatchen mot Tystberga GIF U. Hemmalaget hade en 5–0-ledning redan i paus.
– Vi var inte alls med i försvaret i första halvlek, de hade tre chanser under kort tid och gjorde mål på samtliga, sa tränaren Alexander Bohman.
I andra reducerade Björkvik till 5–1 och 5–2 men då gjorde hemmalaget ett ryck igen innan gästerna kunde göra ett tredje mål. Matchen slutade 7–3.
– Skillnaden var att de satte sina chanser, det gjorde inte vi.
Unge Rasmus Enqvist gjorde sitt första A-lagsmål i Björkviks-tröjan. De andra två målen stod Albin Liljeblad och Fredric Hultberg.
Division 7
Simon Johansson gjorde hälften av målen när Bie vann bortamatchen mot Hävla.
– Finns inte mycket att säga om matchen mer än att jag är riktigt besviken på sättet vi uppträder mot varandra när vi får några mål i baken. Nu måste vi snabbt vända denna negativa trend vi är inne i just nu, säger Hävlas tränare Martin Wärn och ger bara Sattam Alhattab och Jonathan Skånberg godkänt.
Hos tabelltran Bie var tongångarna desto mera uppåt. De övriga målen gjordes av Jesper Pallhed Larsson, Linton Eklöf och Henrik Skogberg.
Junior
KAIK var på väg mot en överraskande seger mot Älvsjö i P16-serien. Då vände allt och en tvåmålsledning förvanldades till förlust på nio minuter.
– Vi blev ordentligt tillbakatryckta i första halvleken, säger KAIK-tränaren Roger Hovsby.
Försvaret var dock felfritt och i en kontring stack Teodor Skarp upp och gav KAIK ledningen, som stod sig i paus. Med bara tolv minuter kvar ökade dessutom Abdullahi Hussein på till 2–0.
– Då blev vi lite för passiva, säger Roger Hovsby.
Med nio minuter kvar reducerade hemmalaget på en hörna, kvitterade minuten senare på en frispark, utnyttjade en miss i KAIK-försvaret med fem minuter kvar och fastställde 4–2 i slutsekunderna.
– Surt förstås när vi hade ledningen, men visst, Älvsjö var bättre än vi, säger Hovsby och berömmer högerbacken Leo Grann.