– Det är bra att barnen får möjlighet att testa olika idrotter för det är svårt att veta vad man tycker är roligast när man är liten, säger Roger Andersson, pappa till Tor.
För Tor är det nu ingen tvekan om vilken sport han tycker är allra roligast.
– Innebandy, säger han.
Vilken sport kommer tvåa?
– Tennis, säger Tor som tycker det varit jättekul att testa så många olika idrotter.
Supersportis har pågått sedan i höstas och det har varit ett populärt inslag på tisdagar i Duveholmshallen. Det har funnit möjlighet att testa bland annat tennis, basket, innebandy, fotboll och gymnastik. Aktiviteten pågår fram till i påsk, men ambitionen från ledarna med Annika Karlsson i spetsen är att det ska få en fortsättning framöver.
Det är inte bara vuxna ledare utan även unga förmågor. Tuva Engberg är en av dem.
– Jag brukar hålla i innebandyn och ibland går jag runt till alla grupper och kollar att det flyter på, säger hon.
Tuva spelar annars själv innebandy och hon lovordar också Supersportis.
– Det har varit massor med barn varje gång och det är en rolig grej,
Pernilla Wallstedts söner Vigge och Alvin är med i Supersportis.
– Det är verkligen super. Dels är det kul att klubbarna samarbetar så bra och idén att få prova så många olika idrotter är fantastisk, säger hon.
Har de bestämt sig för någon av sporterna?
– Nej, det har vi inte pratat om, så vi får se, säger Pernilla.
August och mamma Hanna Fager anländer några minuter innan det drar igång.
– Det är lite tight att hinna hit, men det är skönt att det är tidigt så kommer man inte hem så sent.
Emil Karlsson är med för första gången som ledare och han blir glad över vad som möter honom i Duveholmshallen.
– Det ser bra ut, det är ju många barn som är aktiva. Det är bra att de får testa olika idrotter. Alla är inte intresserade av att spela fotboll och innebandy, det här är för alla.
Mohammad Mohammad, som är ordförande och tränare i Katrineholms tennisakademi, står närmast ingången och kastar upp bollar till barnen som får prova att slå ett slag.
– Det här är bra för dem som inte har bestämt sig för vilken sport de vill satsa på.
Det är inte bara bra för barnen och föräldrarna utan även för klubbarna som verkligen får barn som vill hänga i ett tag.
– Vi vill inte att barnen ska betala medlemsavgift och sedan bara vara med ett par gånger för att sedan sluta.