Inför premiären
Det är snart dags för a-lagsträning i Vidåkershallen i Vingåker. Ett av VVK:s ungdomslag tränar på golvet och uppe på läktaren sitter Matthias Gustavsson och Jake Rosener. En av dem har spelat i klubben länge, den andra anlände till Vingåker för två veckor sen. Tillsammans ska de, som spelande tränare, leda elitserielaget mot slutspel.
- Nu i början ska Jake komma in i laget men han kommer introduceras som tränare ju mer säsongen lider, säger Matthias Gustavsson.
- Det ska bli skönt att ha någon som står bakom en och hjälper till. Han kommer med många bra övningar och idéer.
Amerikanske Jake Rosener är 24 år och har spelat volleyboll sedan 13-årsåldern. Förra säsongen spelade han tillsammans med ett klubblag i Österrike och innan dess på universitet i Kalifornien, USA. Nu ska han spela i VVK.
- Jag mailade flera klubbar i Skandinavien. Men Vingåker passade bäst, det här var vad jag ville, säger Jake Rosener.
Han är en 199 centimeter lång högerspiker och han tror att VVK ska kunna stå sig bättre i serien den här säsongen, jämfört med förra då laget fick kvala för att hålla sig kvar.
- Jag ser fram emot att spela och jag är säker på att laget kommer göra bra ifrån sig, säger Rosener.
Han ser fram emot att också få ta på sig rollen som spelande tränare.
- Jag är bra på att se varje spelares förmågor och på att läsa hur motståndarna ska spela. Det har jag nytta av både som spelare och coach, säger han.
Det var under Slottscupen i Vingåker första helgen i oktober som alla spelare i VVK spelade tillsammans för första gången i år. Då blev det två förluster, mot Habo och RIG Falköping, men trots det såg spelet riktigt bra, enligt Matthias Gustavsson.
- Det finns mycket potential i laget. Hade vi fått spela ihop oss i två veckor till hade vi vunnit, säger han.
Nu när serien drar igång på söndag, för VVK:s del med match mot Linköpings VC, hoppas Matthias Gustavsson att laget ska vara redo.
- Vi har inte hunnit träna jättemycket, men tillräckligt för att göra en bra match, säger Matthias Gustavsson.
- Jag tror vi har god chans att vinna, säger Jake Rosener.