VVK fick svårast möjliga motstånd i SM-kvartsfinalerna när de ställdes mot serievinnarna Linköping. De två första av matcherna har blivit förluster för herrarna i Vingåker och skulle de förlora på söndag är säsongen över.
– Det blir svårt, Linköping är ett så komplett lag med bra markeringsspel och starkt anfallsspel, säger Marc Oscarsson, sportchef i VVK.
Trots förlusten senaste på hemmaplan hoppas Marc Oscarsson att laget tar med sig det bra spelet från första setet. Det var jämnt och slutade 21–25 till Linköping.
– Vi kämpade och stod upp bra men sen gick luften ur oss, säger Marc Oscarsson.
Till söndagens match kommer inte Tomasz Mroz att spela. Precis som i första matchen sätter låneavtalet med Linköping stopp för honom.
– Det kan bli så att Jordan Power går ut på högerkanten istället, vi får se hur tränaren väljer att ställa upp laget, säger Marc Oscarsson.