– Vi såg tre personer som roffade åt sig allt de kom åt, sprang iväg med det och kom tillbaka för mer. Några grabbar som ringde till mig om inbrottet tror att det var fyra tjuvar totalt, säger hon.
Det var vid midnatt som larmet gick. Någon höll på att bryta sig in i Järnvägskiosken, som Amal Jasm och hennes son drivit i flera år.
Själva befann de sig hemma i Katrineholm, oförmögna att göra annat än ringa efter polis, kasta sig in i bilen och ila till Vingåker.
Via övervakningssystemet kunde Amal Jasm följa stölden i realtid. Tjuvarna bröt sig först in i tågstationens väntsal. Sedan plockade de fram en vinkelslip och sågade upp jalusin som ska skydda butiken från intrång.
– De plockade åt sig vad de ville ha. De tog all vår tobak, cigarettlimpor och snusstockar, och alla lotter och kontanter.
Det var en uppskakad, arg – och uttröttad – Amal Jasm som tidningen lyckades nå på eftermiddagen. Under tisdagsnatten, morgonen och hela dagen hade hon suttit i samtal med polis och försäkringsbolag samt tvingats spärra alla lotter.
– Bara lotterna är värda mellan 150 000 och 200 000 kronor. Jag ska räkna noggrannare på vad vi blivit av med, säger hon och uppskattar värdet till cirka 400 000.
Polisen hade vid 16.00-tiden på tisdagen ännu inte gripit någon misstänkt gärningsman. Enligt Amal Jasm har utredarna nu tillgång till både film och stillbilder på tjuvarna.