Succébandet kommer till Vingåker

I helgen är det dags för "Rock the folkpark" i Vingåker. Ett av banden som spelar är "Hypnos" som redan under sitt första år varit ute på två europaturnéer.

Vingåker2015-05-14 14:00

Rockbandet "Hypnos" har bara existerat i drygt ett år. Men redan har man släppt en skiva och varit ute på två europaturnéer varav den senaste avslutades nyligen där man besökte hela tolv länder.

– Under första turnén var vi i Spanien och Portugal. Den här gången blev det tolv länder i Centraleuropa. Vi var ute i 20 dagar och besökte bland annat Tyskland, Tjeckien, Kroatien, Italien, Holland, med flera. Det har varit toppen och vi har fått uppleva så himla mycket, säger gitarristen och Högsjösonen, Oskar Karlsson.

Berätta lite om bandet sedan starten. Det har gått rätt snabbt för er?

– Det har gått jättefort. Vi startade för lite drygt ett år sedan i Göteborg, med inställning att "nu ska det fan hända något". Allt har flutit på sedan dess. Vi gjorde en spelning i Göteborg och sedan blev vi kontaktade av ett skivbolag som sa att de ville göra en skiva med oss. Den släppte vi i fjol och nu jobbar vi med vår andra.

Hur kommer det bli att åka hem till dina trakter och spela?

– Det ska bli jätteroligt! Jag ser verkligen fram emot det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om