Oeniga politikergör VC tveksamt

Överklagande och den politiska debatten av beslutet av att Vingåkershem ska köpa Vårdcentralens fastighet gör att bolagsstyrelsens ordförande Sven Rosén känner sig mer tveksam till affären.

Vingåker2015-09-12 10:00

Beslutet att Vingåkershem ska köpa Vingåkers vårdcentrals fastighet togs vid ett extra fullmäktigesammanträde 23 juni efter att en minoritetsåterremiss beslutats vid ordinarie möte.

Vid extramötet klubbades att affären ska genomföras, och inget parti ställde proposition på något annat än att genomföra affären. Dock reserverade sig VTL, M, C, SD Och Timo Granetin (-) mot beslutet. VTL och M och C överklagade sedermera beslutet till förvaltningsrätten. Men Centerpartiet kom in för sent med sin.

Förvaltningsrätten har begärt in ett yttrande i frågan och kommunen vidhåller att beslutet och innehållet i beslutet är enligt gängse regler och lagar.

Vingåkershems styrelseordförande Viking Jonsson (S) konstaterar syrligt att han ser det som märkligt att fyra partier först är med och beslutar och sedan överklagar beslutet de själva var med och fattade.

Eftersom rätten inte krävt att affären ska läggas på is fram till domstolens beslut, ser Jonsson det som intäkt för att förvaltningsrätten sannolikt inte ändrar fullmäktiges beslut.

– Som jag ser det är det inget att oroa sig för, och att man inte inhiberat beslutet är ett gott tecken på att man inte kommer att bifalla överklagandet.

Vingåkers vårdcentrals bolagsstyrelseordförande Sven Rosén framhåller i sin tur att hans personliga syn på debaclet i fullmäktige är att det inte verkat vara en seriös politisk diskussion.

– Och det gör att jag är tveksam. I slutändan är konsekvensen att politikerna inte månar om en väl fungerande vårdcentral och en viktig samhällsfastighet.

Själv har vårdcentralen inte längre något intresse av att äga och förvalta fastigheten. Vårdcentralen har drivits som en intraprenad sedan 2004, då 25 stycken anställda tog över den privata vårdcentralen.

Under åren har 18 av ägarna lämnat bolaget och enligt det avtal som skrevs får delägaren tillbaka sin inlagda andel plus en del av den upparbetade vinsten och kapitalet. Det har inte varit möjligt för andra anställda att köpa in sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om