Mångkultur på alternativ jul

Kyrkbänkarna var fyllda när Svenska kyrkan på julafton anordnade en alternativ jul i kyrkans hus och Vidåkerskapellet i Vingåker.

Vingåker2011-12-27 07:20

Det var en dag då ingen fick lämnas utanför. Människor från olika kulturer hade samlats för att fira jul tillsammans i Kyrkans hus i Vingåker.

- Tänk vad roligt det är med alla olika språk och kulturer som finns här i dag. Det är spännande att så många vill ta del av det svenska julfriandet, säger Margareta Broon som var en av många initiativtagare till julfriandet.

Det var flera som var med under dagen som inte tidigare har tagit del av ett svensk julfirande. Två av dem var Masud Kahndan och Abrahim Esmajil.

- Det är vårt första år i Sverige, så det ska bli spännande att få se hur ett svenskt julfriande går till. Den svenska julmaten ska bli intressant att smaka, säger Masud Kahndan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om