Det var i slutet av maj som dramat utspelade sig på en adress i Vingåker. Plötsligt ringde och bankade det på dörren hemma hos en man. Utanför stod hans ex och mamman till hans barn han upplevde henne som både upprörd och onykter. Kvinnan ville i grova ordalag veta var hans flickvän var.
När mannen öppnade dörren knuffade hon till honom så att han ramlade baklänges. Sedan stövlade hon in i bostaden på jakt efter hans flickvän.
När hon fann sin rival högg hon tag i den andra kvinnans hår och släpade henne ut ur bostaden. I trapphuset ruskade hon henne i håret och när den andra kvinnan försökte freda sig blev hon klöst på bröstet. Mannen försökte gå emellan de två och en granne i trappuppgången blev vittne till misshandeln.
Den angripna kvinnan tappade en del hår, hade rivmärken på bröstet och var öm i huvudet efter bråket. Hon upptäckte efteråt kvinnans lösnagel satt fast i hennes hår efter bråket.
Efter misshandeln var den misshandlade kvinnan sjukskriven under en och en halv månad. Hon har berättat att hon mådde dåligt och hade svårt att sova efter händelsen.
Den misstänkta kvinnan har förnekat gärningarna och bestritt de skadeståndsanspråk som ställdes i åtalet.
Hennes version var att det var ex-mannen som hade ringt henne och ville att deras gemensamma barn skulle sova hos henne, trots att det var hans vecka. Det ska ha varit anledningen till att hon gick hem till honom.
Enligt den nu dömda kvinnan var det mannen som började knuffa henne och då grep den andra kvinnan in och de hamnade i bråk. Hon har i förhör uppgett att hon inte vågade släppa greppet om den andra kvinnans hår, då hon var rädd för att hon då skulle angripa henne.
Nyköpings tingsrätt tror inte på hennes version, utan anser att det är styrkt att hon släpade ut den andra kvinnan i håret. Rätten menar att inget tyder på att den nu dömda kvinnan var välkommen in i lägenheten.
Nu har Vingåkerskvinnan dömts till 50 timmars samhällstjänst för misshandel, hemfridsbrott och ofredande. Om fängelse i stället hade valts som påföljd skulle hon ha dömts till en månads fängelse.
Den dömda kvinnan ska även betala ett skadestånd på 6 000 kronor till kvinnan hon misshandlade. Däremot avslås mannens skadeståndsanspråk, då kränkningen mot honom inte ansågs vara tillräckligt allvarlig.