Länsrätten och kammarrätten har olika syn på hur stora böter (särskild avgift) som kommunen ska åläggas med anledning av att kommunen under en tid inte kunde ge samtliga med behov av plats vid det särskilda äldreboendet det inom de tre månader som lagen stipulerar. Länsstyrelsen som är tillsynsmyndighet vände sig till länsrätten för prövning i ett antal av dessa ärenden.
I de två ärenden som kammarrätten nu har beslutat i var bötetssummorna så stora att kommunen ansåg dem helt orimliga. Och nu visar det sig att kommunen så långt gjorde en riktig bedömning när de överklagade de två dyraste ärendena.
En halv miljon
För kammarrätten har en annan syn på hur bötetsbeloppen ska sättas. I den ena överklagade ärendet utdömde länsrätten böter om 420 000 kronor och i det andra 252 000 kronor. Totalt 672 000 kronor.
Kammarrätten sänker böterna med totalt 75 procent och dömer kommunen att betala 84 000 kronor i båda ärendena. En bötesbesparing på 504 000 kronor.