Den kalla vintern – positiv för Vingåkers biodlare

Trots inställd verksamhet hos Vingåkers biodlarförening är kylan ett positivt inslag under pandemin.

I mitten av april räknar Vingåkers biodlare med att bina är redo att flyga.

I mitten av april räknar Vingåkers biodlare med att bina är redo att flyga.

Foto: Stina Stjernkvist/TT

Vingåker2021-02-19 15:26

Den kalla vintern har varit till fördel för Vingåkers biodlarförening. Då stannar bina kvar inne i sina klot och håller varandra varma. Christina Larsson, ordförande i föreningen, berättar samtidigt att pandemin påverkat dem negativt. 

– En kall vinter är bra för bina. Då sitter de stilla och äter sitt foder. Om det är varmare tror bina att det är vår och blir oroliga. Ju varmare, desto mer äter de och kan flyga ut, säger hon.

Samtidigt som kylan innebär att bina stannar kvar längre i sina klot och minimerar risken för sjukdomar, har verksamheten med kurser och möten legat nere.

– Det har varit jättetråkigt. Vi biodlare är sällskapliga och gillar att surra om bin, men nu måste man hålla avstånd och det går inte att träffas, säger Christina Larsson.

I våras påbörjades nybörjarkurser som fick ställas in när pandemin blev verklighet. 

– Vi har haft en del möten via Zoom och Teams, men jag känner att det är många som inte kan bemästra det helt, så alla kurser har legat nere. Vi komme inte heller ha öppet hus som förra året, fortsätter hon.

Biodlarproduktionen i Vingåker har dock inte påverkats av pandemin.

– Försäljningen har gått bra trots pandemin. Vi har ställt ut en låda utomhus så att personer kan köpa honung och betala via en burk. 

Nu väntas våren. När det blir runt tio grader, kanske i mitten av april, kommer bina att flyga ut. 

– Det är svårt att säga hur verksamheten kommer att se ut i vår, men vi hoppas på vaccin, säger Christina Larsson. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!