Under kvällen redovisades budgeten för kommunen 2014 på Vingåkers arbetarekommuns möte. Skatten i Vingåker har länge varit den högsta i länet. I nästa års budget är den tänkt att bli helt oförändrad.
— Det kommer inte bli några förändringar alls i skatten. Vi behöver inte höja den längre. Det är bättre att lägga pengarna på barnen i stället för att röra skatten, säger kommunstyrelsens ordförande Jörgen Larsson (S).
Som Kuriren tidigare har skrivit är det tänkt att barn- och bildningsnämnden ska få hela summan som man har äskat om, det vill säga 8,7 miljoner kronor.
— Det blir som väntat den största satsningen. Skolan kommer med budgeten att kunna klara ökade kostnader för asylverksamheten. De har haft svårt med vikariebudget vilket intäkterna nu kommer att kunna täcka, säger Jörgen Larsson.
En miljon kronor är tänkt att läggas på sociala bokslut.
— Vi vill satsa på att göra tidiga insatser i skolor. Vi vill ha mer handledning i skolan och assistenter som hjälper till, för att fånga upp unga i ett tidigt skede för att undvika framtida problematik. Om man får en problembild tidigt i livet och hamnar utanför samhället kommer det att bli mer kostnader för försörjningsstöd och liknande. Vi vill därför arbeta förbyggande, säger Jörgen Larsson.
En buffert på två miljoner kronor är tänkt att gå till kommunstyrelsen för att bemöta demografiska förändringar.
— Vi förväntar oss att det kommer bli ökade demografiska förändringar. Det kommer förmodligen komma fler barn och eftersom det är dåligt med utbildningspengar behöver det finnas en buffert, säger Jörgen Larsson.
Det är tänkt att nämnderna ska få det dem äskat. Samhällsbyggnadsnämnden får då 150 000 kronor ur budgeten, vilket är vad de har önskat att få. Kultur- och fritidsnämnden får då 150 000 kronor som de har äskat för att investera i Vingåkers badhus. Socialnämnden får 2,2 miljoner kronor.
Det rådde enighet om 2014 års budget.
— Vi måste skjuta till nu till skolorna. Vi är därför överens om summorna, säger Timo Granetin, oppositionsråd (M).