Bygg- och miljönämnden i Katrineholms kommun har beslutat att ansöka om ett utdömande av vite hos mark- och miljödomstolen. Föremålet för vitet är Kronfågel i Valla och summan är 50 000 kronor.
– De håller inte kvävenivåerna enligt det provisoriska tillstånd som finns, säger Martina Edgelius.
Kronfågel har, enligt beslutet, "överskridit halten totalkväve på 75 milligram per liter som genomsnitt under de tre senaste månaderna". Det är inte första gången som det inträffar. Bygg- och miljönämnden ansökte i våras om ett utdömande av vite – även det gällande Kronfågel.
– Det är i princip ett likadant ärende, de släpper ut mer än vad som är tillåtet. Jag vet dock inget om utfallet av den ansökan än, fortsätter Edgelius.
– Förvaltningen har en ständig dialog med Kronfågel som gör vad de kan, men de behöver uppenbarligen göra ännu mer. Det verkar inte vara helt lätt.