Pfizer-Biontech hoppas kunna utöka sina tidigare löften genom att leverera ytterligare 75 miljoner vaccindoser till EU under andra kvartalet i Är.
Astra Zeneca har i sin tur lovat hitta nio miljoner doser till under första kvartalet, i tillÀgg till de 31 miljoner som Àr pÄ vÀg.
Beskeden kommer sedan EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen i söndags hÄllit ett webbmöte med cheferna för de stora lÀkemedelsbolagen för att trycka pÄ om vaccinleveranserna.
"För fort"
FrÄgan Àr bara om löftena Àr tillrÀckliga för att vaccinera bort en allt mer vÀxande kritik mot von der Leyen sjÀlv.
Den tyska kommissionsordföranden Àr hÄrt ansatt efter nÄgra stormiga timmar i fredags kvÀll dÄ kommissionens nya system för hÄrdare kontroll av vaccinexport höll pÄ att leda till stÀngda grÀnser till Nordirland och kraftigt försÀmrade relationer till sÄvÀl Storbritannien som det egna EU-landet Irland.
Att von der Leyen snabbt backade tillbaka efter telefonsamtal med premiÀrministrarna i bÄde London och Dublin har inte fÄtt kritikerna att lugna sig.
ââBesluten tas för fort och i en för liten cirkel, beklagar sig en EU-tjĂ€nsteman anonymt för tidningen Financial Times.
Pressad talesman
EU-kommissionen försvarar sig med att alla kan göra misstag och vill inte gÄ in pÄ vem som gjorde vad i fredags.
ââDet Ă€r sĂ„dant som sker nĂ€r man arbetar i full fart. I mitt land har vi ett uttryck som sĂ€ger att bara pĂ„ven Ă€r ofelbar. Det viktiga Ă€r att man upptĂ€cker det tidigt och korrigerar det, sĂ€ger chefstalesmannen Eric Mamer nĂ€r diverse EU-korrespondenter pressar honom i en hel timme pĂ„ mĂ„ndagen med frĂ„gor om von der Leyen.
Kritiken kommer extra olÀgligt för kommissionen som redan Àr hÄrt trÀngd av muttrande Äsikter om de gemensamma vaccininköpen i EU. Att kommissionen förhandlat fram lÀgre pris per dos och bÀttre villkor nÀr det gÀller ansvarsfördelningen vÀger för tillfÀllet inte alls lika tungt som det faktum att lÀnder som Israel, Storbritannien och till och med USA redan vaccinerat betydligt fler.
"Drar skam"
Ăn sĂ„ lĂ€nge har Ă€ndĂ„ von der Leyen gott stöd bland bĂ„de medlemslĂ€nderna och i EU-parlamentet.
Gamla kritiker andas dock morgonluft. Franska journalister ondgör sig över att kommissionsordföranden frÀmst gör intervjuer pÄ tyska. Tyska journalister upprepar i sin tur gÀrna den kritik som fanns kring von der Leyen under hennes tid som minister pÄ hemmaplan.
"Ursula von der Leyens röra drar skam över Europa", skriver Peter Tiede, politikreporter pÄ tidningen Bild i ett svidande gÀstinlÀgg i brittiska The Times pÄ mÄndagen.
"De följande veckorna kan bli avgörande för hennes politiska framtid", konstaterar kollegorna pÄ Der Spiegel.