Carl-Gustaf Sundin har basat över arbetet med att förbygga och minska spridningen av smittsamma sjukdomar i Sörmland.
- Det största som hänt var nog pandemin med "svininfluensan" där vaccinationsinsatsen och övriga delen av länets planering fungerade bra. Det blev en lindrigare pandemi än förväntat men ett antal svårt sjuka och döda förhindrades tack var vaccineringen, säger han.
Landstinget Sörmland har länge arbetat målmedvetet med förbättrad hygien inom både vården och ute i samhället, på exempelvis äldreboenden och förskolor.
– Det som vi ändå har lyckats bäst med är att inga stora utbrott har skett inom sjukvården förutom de årliga epidemierna av vinterkräksjuka men där ser vi att kraftfulla insatser minskar antalet insjuknade och förkortar utbrotten säger Carl-Gustaf Sundin.
Från och med i morgon, 1 mars, är Christina Kallings Larsson ny smittskyddsläkare i Sörmland.
– Jag betraktar det som ett hedersuppdrag att få ta över efter Carl-Gustaf Sundin. Han tillhör en av de smittskyddsläkare som har varit verksam under längst period i Sverige. Det innebär att det finns en enorm erfarenhet som byggts in i smittskyddsenheten med ett stort kunnande även hos övriga medarbetare.
Christina Kallings Larsson har mångårig erfarenhet av den sörmländska vården. Hon har bland annat arbetat som läkare på Kullbergska sjukhuset i Katrineholm.