Det var full pådrag nere vid Djulö under söndagen. Med massor av folk och bilköer. Det var loppis och bilar som drog storpublik. Men det var också det andra Linnéasimmet. Det var en hel del vid stranden som tittade på deltagarna och kostade även på sig att applådera insatsen när de kom springande upp ur vattnet
25 personer var det som deltog. En av dem var Gustav Hedin från Järfälla och han simmade in på en tredjeplats.
– Jag tycker jag gjorde ett bra lopp men blev lite trött på slutet.
Hedin fick se sig besegrad av Jill Petterson som simmade in som tvåa. Att både bli tvåa och bästa dam var förstås en insats som hon var nöjd med.
– Det var ungefär vad jag räknade med när det gäller tiden, sa hon i blåsten.
Jill hade strax över 17 minuter på den en kilometer långa banan. Ambitionen var att hänga med där framme men vinnaren var svår att tampas med denna dag.
– Jag hade tänkt försöka hänga på lite längre men han försvann fort.
Annars var Jill nöjd med hur hon genomförde loppet.
– Jag försökte köra ganska lugnt och andas åt varje håll så att jag inte skulle få upp pulsen så mycket.
Vinnaren var densamma som i premiärloppet, nämligen Christian Brantö Katrineholms simsällskap.
– Jag var tvungen att försvara vinsten från förra året.
Christian kunde defilera in i mål utan någon konkurrens.
– Det var någon som gick ut hårt i början så jag trodde det skulle bli tufft, men de försvann efter en stund.…
Vinnaren tror att simtävlingen kan växa och bli större.
– I år har inte vädret varit så bra och det har gjort att inte så många ha kunnat träna. Motionärerna använder nog inte våtdräkt så mycket.