Nu laddar Skogsröjet för publikrekord

Snart är det tioårsjubileum för Skogsröjet, som i helgen gästas av artister som bland annat Europe och Dream theater. Festivalens biljettförsäljning har redan slagit rekord.

Rejmyre2015-07-29 10:00

– Det känns jättebra i år, och trots att det fortfarande är försäljningsdagar kvar har vi redan sålt så det blir publikrekord. Kanske blir det till och med slutsålt för första gången, säger Skogsröjets festivalgeneral Stefan Arvidsson.

Festivalen startade 2006, med ett partytält på ett lastbilsflak som scen, och då kom det 780 betalande besökare. Då var det en endagsfestival, medan det idag består av tre dagar. Festivalen har plats för 6 000 besökare per dag i helgen, samt 2 000 besökare på torsdagen. Då inleds festivalen med akustiska gratiskonserter av lokalbandet Refuel samt Mike Tramp från White Lion. Säljer de slut har de alltså haft totalt 14 000 besökare under hela festivalen.

– Det vore ju fantastiskt! Då behöver vi inte växa mer. Vi får plats med 10 000 besökare, men det vill vi inte ha. Vi vill att det ska fortsätta vara en charmig, lugn och gemytlig liten festival, där man kan välja om man ska sitta på en picknickfilt i gräset och njuta av musiken därifrån, eller om man ska stå vid scenen och röja. Det är ingen stadsfestival eller ett vinstdrivande jippo, säger Stefan Arvidsson.

Festivalområdet består av två stora scener, en mindre akustisk scen, 1 000 kvadratmeter tält och 4,5 kilometer staket. Och allt ligger på det område där Stefan Arvidsson gick i skolan när han växte upp. Skolsalarna får agera loger och backstageområde.

– Då kan du tänka dig hur det kändes för mig när Alice Cooper var här och sjöng "School's out".

– Jag är född och uppvuxen här i Rejmyre, och jag älskar att kunna bidra till vårt samhälle genom den här festivalen. Vi tjänar ju inget på det personligen eftersom vi skänker bort överskottet, men det gör däremot alla butiker och matställen. Under vår festival tjänar de in lika mycket som de annars gör på en hel månad. Det känns häftigt, säger Stefan Arvidsson.

– Skogsröjet känns som mitt fjärde barn. Det är så himla mysigt att syssla med den, både innan, under och efter. Det är en stämning och en själ runt hela festivalen som gör den så häftig och unik. Vi har nog runt 2 000 stammisar som kommer vad vi än bokar, bara för att de tycker festivalen är så bra, säger han.

Vad ser du mest fram emot i år?

– Hardcore Superstar har spelat här åtta år av tio, de bjuder alltid på något extra. Sedan har vi ju Europe såklart. Och jag som är musiknörd ser ju fram emot Dream theater också, säger Stefan Arvidsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om