Wanja Lundby-Wedin tror på utbildning

Wanja Lundby-Wedin, LO-ordförande, besökte Katrineholm under onsdagen. Hon träffade det lokala facket, ett industriföretag, Nyföretagarcentrum och chattade med Kurirens läsare.

Övrigt2012-02-15 20:00

I sitt samtal med det lokala LO-facket diskuterade Wanja Lundby-Wedin de nya bemanningsföretagen. Hon ser en risk i de allt kortare anställningarna och befarar att de kan slå sönder den fackliga solidariteten.

- Det finns krav på total flexibilitet, den tar sig uttryck i de korta anställningarna och svårigheter för unga att få fast jobb. Många unga kanske inte ser meningen med att organisera sig fackligt.

LO-ordföranden menar att facket till viss del har sig självt att skylla, man har inte varit tillräckligt aktiv och tydlig.

- Vi måste finnas där de unga finns, konstaterar hon.

Lundby-Wedin tror att valet av Stefan Löfven som ny partiordförande för (S) kan öka intresset för de fackliga frågorna.

- Ja, han har väldigt tydlig facklig profil.

Hon tror inte att (S) vänt sig från facket, men att det har varit nödvändigt att visa att (S) är löntagarnas parti, kanske mer än vad som blir nödvändigt med Löfven. Moderaternas retorik om "det nya arbetarpartiet" imponerar inte på Lundby-Wedin.

- Snart börjar de nog ångra att de sagt så. Arbetsmarknadspolitiken är ett gigantiskt misslyckande och man satsar inte på utbildning. Som här i Katrineholm, av alla arbetslösa här får 15 personer arbetsmarknadsutbildning, samtidigt som vi vet hur oerhört viktig utbildning är, säger hon.

Också på företagsbesöket hos Williamsons framhöll Wanja Lundby-Wedin vikten av utbildning. Verkstadsföretaget Williamsons har expanderat de senaste åren och gått från några få anställda till ett 50-tal i koncernen och samarbetet med LO-facket har varit mycket gott. Dock har företaget ibland svårt att hitta tillräckligt kompetent arbetskraft.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om