"Vi har varit skonade i Sverige – men nu händer det här"

"Jag är i säkerhet". Ninni Högnäs från Katrineholm är en av alla som snabbt markerat sin status på Facebook för att lugna vänner.

Ninni Högnäs

Ninni Högnäs

Foto: Privat

Övrigt2017-04-07 17:06

Ninni Högnäs från Katrineholm tänkte sig en shoppingdag i Stockholm under fredagen, innan det i morgon är dags för kurs i huvudstaden.

När den misstänkta terrorattacken inträffade befann hon sig vid Stureplan.

– Jag tänkte gå till Åhléns, säger hon och berättar hur hon möts av folk som grät.

– Först visste jag ingenting.

Men i stämningen där alla pratade med alla fick hon vetskap om händelserna.

Hon har nu tagit sig till sitt hotell.

– Folk flyr ju. Det känns overkligt. Det står helt stilla här och är svårt att få information.

Hon beskriver hela situationen som overklig.

– Man har känt sig trygg i Stockholm. Men nu vet jag inte. Det blir så påtagligt. Jag är inte rädd för min egen skull, utan mer för vad som händer i världen. Vi har varit skonade i Sverige, som i en bubbla. Men nu händer det här.

Direkt efter händelsen fick Ninni Högnäs många påringningar från vänner. Snabbt markerade hon sig som "i säkerhet" i Facebookflödet. En tjänst som hon hyllar och menar gör att människor snabbt kan förmedla hur det står till med dem.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om