TBE-fästingar 
på andra 
sidan gränsen

I måndagens artikel om fästingsäsongen skrev vi att man i våra trakter inte behöver oroa sig för att drabbas av TBE efter ett fästingbett. Det är en sanning med modifikation

Övrigt2010-04-20 06:54

I går morse hörde Jonas Andersson av sig från Brenäs i norra Östergötland.

Han berättade att det minsann finns TBE-smittade fästingar i ”våra trakter”.

Svårt sjuk

Anderssons far, 63-årige Jan-Olof Andersson i Brenäs, blev förra året biten av en fästing. Han drabbades av TBE och blev ganska svårt och långvarigt sjuk.

– Det tog lång tid innan vi misstänkte vad det var fråga om. Vi anhöriga fick själva, då pappa inte blev bättre, begära att sjukvården tog ett TBE- och borreliaprov på honom. Och visst, han hade drabbats av TBE, berättar Jonas Andersson.

Sedan berättar han om ytterligare ett konstaterat fall i Brenäs – en kvinna i 18-årsåldern drabbades också av TBE för en tid sedan. Hon fick stor del av sin skolgång förstörd av just ett litet fästingbett.

– Så nog finns det TBE-smittade fästingar även i ”ert område”.

Två konstaterade fall

Brenäs ligger i Östergötland, varför vi vänder oss till smittskyddsenheten i vårt grannlän.

– Vi hade två konstaterade fall under förra året, båda registrerade i Rejmyre, berättar sekreterare Lisbeth Hjalmarsson på smittskyddet i Linköping.

Inget från Brenäs?

– Förmodligen har Brenäsfallen blivit registrerade som komna från Rejmyre.

Så att ”våra trakter” skulle vara helt befriade från TBE-smittade fästingar får alltså tas som en sanning med modifikation. Förmodligen bör man se upp för fästingar i svampskogarna även på andra sidan länsgränsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om