Svart som natten och vig som katten

Sotare eller skorstensfejare är ett yrke vars uppgift huvudsakligen består i att avlägsna sot i skorstenar.

Övrigt2013-05-17 13:00

När man eldar kommer sot att fastna på skorstenens insida. Vid dålig förbränning bildas tjocka lager av sot, och ibland även tjära, på skorstenens insida. Om detta lager tar eld så kan det bli en förbränning som utvecklar mycket värme, en så kallad soteld. Temperaturen kan bli så hög att skorstenens yttre delar riskerar att antända brännbart material och det kan bli en eldsvåda. Med väl rengjord — sotad — skorsten undviker man risken för en soteld.

Så sotarens jobb är verkligen viktigt. Därför undrar man varför man försökte skrämma barn med sotaren. Var det för att han var så svart av sot? Eller var det bara ett sätt att få barnen av lyda? Larvigt.

Ingen kan väl ha blivit rädd för Roland Öhman där han kommer på sin cykel/moped. Bilden är tagen i april 1977. Kanske du som läser har dramatiska minnen om soteld eller sotning att berätta. Och kanske du Roland själv kan berätta spännande saker för oss. Hör av er till nostalgi@kkuriren.se.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!