Svampälskarna går samman i ny klubb

Att ge sig ut i skog och mark i jakt på skogens guld är det många som gillar. Men nu om inte förr ges chansen att lära sig mera om de läckerheter förutom gula kantareller som finns att hämta och fylla svampkorgen med. Med säte i Vingåker har en renodlad svampklubb bildats.

Övrigt2010-10-11 05:00

Katrineholms-Kuriren har tidigare berättat om Klas Jaederfeldt, som under 15 års tid ansvarat för svampsamlingarna på Naturhistoriska riksmuseet tillika räknas som en av rikets absolut främsta svampexperter. Sedan i våras är han och hustrun Maud bosatta i Vingåker, och inte för inte är det han som tagit initiativet till bildandet av svampklubben.

I första hand via personliga kontakter har allt fler intresserade mött upp till de träffar som hållits. Vid en samling i Studiefrämjandets lokal på Järnvägsgatan kom 25–talet personer med korgarna fyllda av både kända och okända svampar och fick dem bestämda av Klas Jaederfeldt men också av hustrun Maud.

Medlemmarna i den nya svampklubben är hemmahörande i stora delar av västra Sörmland. De kommer från Julita, Katrineholm, Hälleforsnäs och, naturligtvis, Vingåker.

Totalt är närmare 30–talet personer anslutna. En interimsstyrelse har valts inför kommande årsmöte nästa år. Till dess planeras inomhusträffar. I november tänker Klas Jaederfeldt föreläsa på temat ”Vad är svamp?”.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om