VA-chef Per Ivarsson berättar att de larmades vid 17-tiden när vattnet sprutade ut på Djulögatan i närheten av Gröna Kulle.
När Kuriren pratade med Per Ivarsson strax efter klockan 19 så hade man ännu inte kommit åt läckan – och även stött på en del bakslag.
– Det vi gör är att försöka identifiera vilka ventiler vi ska stänga av för att begränsa vattenläckan. Men när vi identifierade några av dessa så gick de tyvärr sönder och det innebär att fler fastigheter kommer att påverkas, sa Ivarsson då.
Vid klockan 21.15 berättade Per Ivarsson att vattnet var avstängt.
– Vi har stängt av och påbörjat grävningen för att åtgärda felet. Vi kommer att jobba på tills vi har kommit ner och identifierat var själva läckan är i röret.
Vattendunkar är utplacerade vid Djulögatan/Hantverkargatan så att drabbade ska ha tillgång till dricksvatten.
Ett antal fastigheter på Djulögatan, Drottninggatan, Hantverkaregatan samt Gröna Kulle är utan vatten för närvarande.
När kommer vattnet tillbaka?
– Om vi har allt material hemma så kommer vi att kunna åtgärda felet och koppla på vattnet igen i kväll, säger Per Ivarsson.
Klockan 22.15 meddelade Sörmland Vatten via deras hemsida att "lagning av läckan pågår under kvällen/natten".