Fyra socialdemokratiska lokal- och rikspolitiker sänker (Katrineholms-Kuriren den 20 augusti) helt den politik som Carin Jämtin och Socialdemokraterna i Stockholm vill föra. Indirekt kallar de Stockholmspolitiken ansvarslös. Med artikeln har de sörmländska Socialdemokraterna också skapat stor oklarhet om sin politik. Nu måste Socialdemokraterna ge klart besked till väljarna: Är det högre eller lägre skatt som gäller?
De fyra Socialdemokraterna skriver också att de tror sig veta att invånarna i Vingåker och Katrineholm sätter en bra förskola och en fint omhändertagande av våra äldre framför skattesänkningar. Men som Kurirens läsare känner till så har Dahlström lagt ned äldreboendet Åsgården i Bie mot både personalens, de anhörigas och de äldres vilja. Likaså har han lagt ner skolan i Flodafors.
Och i Vingåker säger nu Viking Jonsson upp sju av åtta dagbarnvårdare. Detta trots den stora skattehöjningen på 75 öre. I- stället för välfärd har Vingåker fått en ekonomi i fritt fall och rejäla försämringar i skolan och omsorgen. Med andra ord så lever inte Socialdemokraterna upp till sitt fagra tal om en bra välfärd.
I motsats till den socialdemokratiska politiken så innebär moderat politik att välfärdens kärna värnas och att en hög kvalitet säkras. Regeringen har redan givit klara besked och stora extraresurser har gått ut till kommuner och landsting för att kunna klara välfärden och kvaliteten under lågkonjunkturen. Dessa extraresurser har kommunerna kunnat få samtidigt som ett vårdbiträde i Katrineholm fått över 1- 000 kronor mer kvar i plånboken varje månad. På motsvarande sätt har en sjuksköterska i Vingåker fått över 1- 400 kronor mer kvar i plånboken.
Därmed blir skiljelinjen i svensk politik tydlig. Moderat politik innebär mer resurser till kommunerna och lägre skatter för låg- och medelinkomsttagare. Socialdemokraternas politik innebär högre skatter för låginkomsttagare och nedläggningar av skolor och äldreboende.
Erik Liljencrantz (M)
gruppledare, Katrineholm
Björn Andersson (M)
oppositionsråd, Vingåker
Walburga Habsburg Douglas (M)
riksdagsledamot
Peder Wachtmeister (M)
riksdagsledamot