Marknaden i Julita är tidigt ute, och milt och regnigt väder bidrog kanske till att julstämningen inte riktigt infann sig. Men det var inte mindre trevligt för det, och lite duggren var inget som avskräckte de många besökarna.
Så äger ju också den största delen av marknaden rum inomhus. De cirka 80 hantverkare som deltog var utspridda i olika hus på det stora området vid Julita gård. Orangeriet hade förvandlats till en stor matbod där allehanda delikatesser fanns till försäljning.
Allt från marsipangrisar till rökt vildsvin bjöds ut av engagerade försäljare och trängseln var stor vid stånden för korvar, glögg, lutfisk, bröd, godis och alla andra godsaker från olika delar av riket.
Anna-Britta Mark och Ingegerd Wingesjö från Vingåker stannade till framför marsipangrisståndet för att köpa något gott. De har varit på många julmarknader i Julita, och stortrivs.
– Det här är det roligaste vi har, tyckte Anna-Britta Mark och fick medhåll av sin väninna.
– De har så fina saker här.
Hans Bäckström och Solveig Tegnesjö kom ända från Helsingborg till Julita, även om de inte var i Sörmland primärt för marknadens skull. Solveig kommer från Katrineholm och de hade varit där på dop. Marknaden fick de på köpet. De tyckte att Julita julmarknad håller hög kvalitet.
– Det här känns som en sober marknad jämfört med en gatumarknad, menade Solveig Tegnesjö.
Birgitta och Egon Andersson från Eskilstuna var också nöjda med marknaden. Birgitta var där för första gången, även om hon besökt Julita gård vid andra tillfällen.
– Det är väldigt trevligt. Så många fina hantverkare, tyckte hon.