Så här klär sig barnen till vardags och till fest

I går hade kommunstyrelsens ordförande i Vingåker, Camilla Anglemark, som hon själv uttryckte sig, ett av sina mer angenäma uppdrag i sin yrkesutövning. Hon fick nämligen avtäcka den nya skylten vid Hansjöskolan med elevernas teckningar om hur de klär sig till vardags och fest – projektet ingår i Sörmlands museums serie Historien i Sörmland.

Övrigt2010-06-08 05:00

– Oj, shit, min teckning är ju med!

Det var en av många spontana kommentarer från de medverkande eleverna vid avtäckningen av skylten i går förmiddag.

Elever ur årskurs 5 vid Hansjöskolan har gjort teckningar under vårterminen, där de visar hur de klär sig till vardags och till fest. 32 bidrag kom in och några av dem finns nu förevigade på skylt nummer 23, som finns placerad bakom Hansjöskolan.

Vingåker har som sig bör tilldelats temat kläder, kropp och konfektion av Sörmlandsmuseum såsom varande en gammal konfektionsort med anor långt tillbaka i tiden.

Läs mer i tisdagens Katrineholms-Kuriren!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om