Så blev han KVK:are

Joél Hellman är KVK:s assisterande coach.

Övrigt2013-12-11 13:03

Namn: Joél Hellman

Ålder: 36 år

Familj: Hustrun Sanna och hunden Medusa

Varför blev du ledare i volleyboll, du som aldrig har spelat volleyboll?

— Det är fotografen Tomas Nilssons "fel". Han ville ha hjälp med deras programblad för omkring tio år sedan och när jag för ett par år sedan påpekade att KVK:s hemsida var usel, då presenterade han mig för Lillemor Melin Sving och de övertalade mig att göra om hemsidan. I samma veva så visade jag hur man kunde filma deras matcher och lägga upp på hemsidan. Då fick jag kontakt med några tjejer i laget som blev jätteglada för att en av dem sa: "då kan min mamma se matcherna hemma i Brasilien". Det gjorde mig glad och sedan har jag fortsatt och nu tror jag till och med att jag skulle kunna hålla i en träning själv, så mycket har jag snappat upp av träningar och tränare genom alla år.

Hur går det för KVK i år?

Vi satsar på SM-guld, hoppas på final. Det är inga lag som är som är lika bra som KVK var i fjol därför så kan vi slå alla lag om vi har en bra dag, sen om det räcker till SM-guld, det får vi väl se.

Vad tittar på mer för idrotter?

Ishockey, jag är ett Färjestad-fan och ser även på fotboll ibland. Men Formel 1 gillar jag nog bäst. Tittar mest på tv åker sällan och ser på matcher live – förutom volleyboll då.

Vad skulle du göra om vann tio miljoner?

Jag skulle definitivt köpa mig ett hus. Kanske skulle överväga att starta eget företag inom någon bransch som jag i dag inte vet exakt vilken den är. Kanske inom medieproduktion?

Vilken yrkeskategori skulle du vilja ge 10 000 mer i månaden?

Alla underbetalda undersköterskor och andra människor som jobbar inom vård och omsorg är värda mer pengar.

Vad vill du att Sankte Per ska säga till dig när du kommer till Pärleporten?

Det blir väl som i det där Simpsonavsnittet där Homer kom upp till Sankte Per och skulle dra sitt kreditkort. Då fick han avslag och blev hänvisad några våningar längre ned...

Vilka fyra döda eller nu levande personer skulle du vilja bjuda på en gemensam middag?

Steve Jobs grundaren av Apple, det vore kul att prata med en visionär inom it och få höra hur han tänkte och om det har blivit i verkligheten som han en gång trodde.

Astrid Lindgren: En fantastisk människa som väl måste vara en förebild och idol för alla som varit barn i Sverige. Hon med sitt annorlunda sätt att se på saker och ting skulle nog kunna sätta de andra gästerna lite på pottkanten har jag en känsla av.

Lee Harvey Oswald: John F Kennedys mördare. Eller var det inte han som mördade Kennedy där i dallas för 50 år sedan. Nu skulle jag äntligen få svar på om alla teorier är sanna eller falska.

Barack Obama: Bara att få sitta och prata med världens mäktigaste man vore en höjdare och jag kan tänka mig att både Jobs och Astrid skulle kunna ha en hel del intressanta frågor att ställa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om